دانستنی ها

کینوا چیست و خواص آن چه می ‌باشد؟

کینوا زیستفا

کینوا یک دانه از خانواده چغندر و اسفناج می‌باشد، که در آمریکای جنوبی (پرو، شیلی، بولیوی) رشد می‌کند و برای هزاران سال اصلی‌ترین منبع غذایی برای اینکاها و فرزندان آنها بوده است. این دانه سرشار از پروتیئن و تمام 9 آمینو اسید مورد نیاز بدن می‌باشد. از دیگر فواید دانه کینوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهد: کینوا سرشار از عناصر گیاهی ضد التهاب می‌باشد که برای درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها مفید است. همچنین این دانه حاوی امگا-3 می‌باشد که به سلامت قلب کمک می‌کند.
  • باعث کاهش وزن می‌شود: این دانه سرشار از فیبر و پروتیئن می‌باشد که باعث کنترل اشتها و  میل به غذا خوردن می‌شود زیرا انرژی دانه کینوا زیستفا به آهستگی آزاد می‌شود.
  • مناسب برای افرادی که ناراحتی معده و روده دارند: دانه کینوا فاقد گلوتن می‌باشد که این ویژگی باعث می‌شود یک گزینه مناسب برای افرادی باشد که نمی‌توانند گلوتن مصرف کنند. مانند افرادی که از بیماری کولیک رنج می‌برند. علاوه بر این مقدار فیبر بالا در دانه کینوا باعث راحت شدن عمل هضم غذا در مقایسه با برنج و سایر غلات می‌شود.
  • به درمان کم خونی کمک می‌کند: آهن برای عملکرد بدن بسیار ضروری می‌باشد. به عنوان مثال اکسیژن را به سلول ها می‌رساند و برای سلامت بافت‌های بدن و سوخت و ساز ماهیچه‌ها مفید است. دانه کینوا یک منبع غنی از آهن می باشد. یک لیوان دانه کینوا مقدار 2.76 میلی گرم آهن را تامین می‌کند.
  • منبع غنی منیزیم می‌باشد: منیزیم یکی از آمینواسیدهای مورد نیاز بدن است که به سلامت رگ های خونی کمک می‌کند، همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد وبرای سلامت سیستم اعصاب بدن نیز ضروری می‌باشد. یک فنجان از دانه کینوا حاوی 118 میلی گرم منیزیم می‌باشد که 25% از نیاز روزانه بدن به منیزیم را تامین می‌کند.

به سلامت پوست کمک می‌کند: دانه کینوا زیستفا سرشار ازخانواده ویتامین‌های B می‌باشد. که باعث کمرنگ کردن لکه های پوستی و سایر مشکلات مربوط به پوست می شود. به عنوان مثال کینوا حاوی ویتامین B3 یا نیاسینامید است که برای درمان آکنه مفید می‌باشد و به درمان نواحی قرمز رنگ پوست ناشی از التهاب حاصل از جوش کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.