دانستنی ها

میزان نیاز روزانه بدن ما به کلسیم را چطور به خوبی تامین کنیم؟

دریافت کافی میزان مناسب کلسیم در روز بسیار اهمیت دارد.
کلسیم در سلامتی استخوان، ناخن‌ها و ‌دندان‌ها ، سلامت قلب، عملکرد عضلات و سیگنال‌های عصبی نقش مهمی دارد. مقدار نیاز روزانه کلسیم برای بیشتر بزرگسالان ۱۰۰۰ میلی گرم است.  زنان بالای ۵۰ سال و همه افراد بالای ۷۰ سال هم  ۱۲۰۰ میلی گرم نیاز روزانه شان به کلسیم است. به کودکان و نوجوانان بین ۴ تا ۱۸ سال توصیه می‌شود ۱۳۰۰ میلی گرم بطور روزانه مصرف کنند. میزان نیاز روزانه خانمهای باردار و مادران شیرده به کلسیم هم روزانه ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم میباشد.
لبنیات شامل شیر ، پنیر و ماست، ساردین و ماهی کنسرو شده، لوبیا و عدس، بادام، انجیر خشک، کلم بروکلی و کلم پیچ و سبزیجات تیره رنگ مانند اسفناج از منابع غذایی سرشار از کلسیم هستند .
چنانچه بتوانیم بطور تنظیم شده ای منابع حاوی کلسیم را در رژیم غذایی دریافتی روزانه قرار دهیم بطوری که میزان نیاز تامین شود عملی ارزشمند است اما مشکل اینجاست که امکان دارد این منابع غذایی همه روزه در برنامه غذایی نباشند یا به میزان مناسبی مصرف نشود. ضمن اینکه عموما لبنیات  شامل چربی های اشباع زیادی هستند که به ویژه برای افراد در سنین بالا میتواند منجر به تجمع چربی در بدن و مشکلات قلبی و عروقی شود. و دریافت ناکافی کلسیم هم خطر ایجاد پوکی استخوان ها و از دست دادن دندانها را بیشتر میکند.
راه حل چیست؟
یک پیشنهاد استفاده از مکمل های کلسیم ، آن هم در رده غذایی شان هست که تا حد امکان غیر دارویی باشند. یک انتخاب میتواند مکملی غذایی به نام “فاسمیل-های کلسیم” باشد که هر صد گرم از آن دارای حدود ۱۶۵۰میلی گرم کلسیم شیر گاو هست و هر سه قاشق از آن روزانه حدود ۷۰۰ میلی گرم کلسیم به بدن میرساند.
جدای از این در این مکمل ارزشمند، قند لاکتوز هم وجود دارد که با اسیدی کردن محیط روده به جذب بیشتر کلسیم کمک میکند .
وجود ویتامین D در فاسمیل هم به جذب بهتر کلسیم کمک میکند. ضمن اینکه فسفر و منیزیوم موجود در فاسمیل هم به عملکرد بهتر کلسیم در بدن منجر میشوند.
فاسمیل مکملی بر پایه شیر گاو هست و غیر دارویی بوده که کلسیم آن هم از شیر گاو گرفته شده و با قرص های کلسیم که سنتتیک و ساختگی هستند تفاوت دارد.
فاسمیل ، فاقد چربی هست و از این منظر برای بسیاری افراد از جمله نوجوانان و ورزشکاران و یا خانمها که حساسیت بالایی در مورد افزایش وزن بدن دارند ، بدون استرس ایجاد چاقی میتواند مصرف شود.
میزان بالای پروتیین کازیین گرفته شده از شیر گاو، در فاسمیل ، این مکمل را برای مصرف ورزشکاران که برای حفظ عضلات به پروتیین نیاز دارند به مکملی مناسب بدل کرده است.
ضمن اینکه فاقد چربی بودن مکمل فاسمیل ، آن را برای مصرف سالمندان که مستعد پوکی استخوان و کمبود کلسیم هستند بسیار کم ریسک کرده است.
مکمل فاسمیل-های کلسیم دارای ده نوع ماده معدنی مفید از جمله آهن ، کلسیم ، فسفر،منیزیوم ، روی و .. و دوازده ویتامین ارزشمند از جمله ویتامینD, B,A, C ,E و اسید فولیک می باشد که افراد از سن نوجوانی تا سالمندی ، برای تامین نیاز کلسیم ،ویتامین D و سایر مواد معدنی و ویتامین ها و حفظ سلامت خود میتوانند از  آن روزی دو تا سه قاشق و در یک لیوان آب یا شیر استفاده کنند. متاسفانه بسیاری از افراد دچار کمبود ویتامین D هستند و با مصرف روزانه سه قاشق از فاسمیل حدود ۳۰۰ واحد از این ویتامین وارد بدن مان خواهد شد.

خوشبختانه مواد اولیه مکمل فاسمیل از شرکت فاسکای بلژیک مستقیما وارد کشور شده و با همان کیفیت محصولی که در اروپا در حال توزیع هست ،تقریبا از پنج سال گذشته تاکنون در کشورمان در حال تولید و با قیمتی مناسب در حال عرضه می باشد.

دکتر علیرضا عسگری .دکترای عمومی

برگرفته شده از : http://www.naderi.co.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.